- Dr. Dorota Szwarc-Szczubiał

Idź do spisu treści

Menu główne

Botox - Toksyna butylinowa
  
W celu wygładzenia zmarszczek mimicznych, przywrócenia twarzy naturalnego i zrelaksowanego wyglądu stosujemy preparaty Botox lub Azzalure. Są to nazwy handlowe oczyszczonej postaci toksyny botulinowej typu A, produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum.

 Botulina powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i działa jedynie w obrębie mięśni do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W rezultacie wyraz twarzy nie zmienia się, nie ma efektu "zamrożenia" mimiki twarzy, natomiast wygładzają się zmarszczki.
Botox/Azzalure można stosować u młodych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli działanie w momencie gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Tylko tak można opóźnić ich powstanie. Dotyczy to zwłaszcza osób z żywą, silną mimiką. To obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa.

U osób dojrzałych zastosowanie Botoxu/Azzalure wygładza zmarszczki już istniejące. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć potrzeba uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.


Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 3-5 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt  widoczny jest dopiero po 7-14 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 4-8  miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.

Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg można powtórzyć.
Preparat stosowany jest do:
- wygładzenia zmarszczek poprzecznych czoła
- wygładzenia zmarszczek pionowych między brawiami ("lwie" zmarszczki)
- wygładzenia "kurzych łapek" - wokół oczu
- wygładzenia zmarszczek "palacza" wokół ust
- uniesienia opadających kącików ust
- uniesienia powiekWróć do spisu treści | Wróć do menu głównego